Okuduğum Kitaplar

Kitap: Yalnızca Eğlenmek İçin

Linus Torvalds… Linux’un yaratıcısının  hikayesini anlatan kitabı bir solukta okudum. Çocukluk’tan gelen bilgisayar merakı ile tam bir “geek” hatta fazlasıyla bir “geek” olduğunu öğrendiğim Linus Torvalds tam bir Açık Kaynak savunucusu.
*
Bu kitap Linus Torvalds’ın hayat hikayesini anlatmakta ve ardından Açık Kaynak, Linux’un geleceği ve teknolojik yorumlamalarını da kapsayan bu kitap çok akıcı.

Bu kitabın beni en etkileyici yeri Linux’u e-mail grubundan yavaş yavaş duyurmaya başlarken yaşadığı heyecan ve Minix’in yaratıcısı olan kişi (adını hatırlayamadım) ile e-mail atışması. Ayrıca Richard Stallman’dan çok etkilendiğini kitabında dile getirmesi beni ayrıca sevindirdi.

Richard Stallman (Richard Stallman Kimdir, Tanıyalım) ile görüş ayrılıklarını da belirtmiş ve samimi bir şekilde neden bu ayrılığa düştüğünü dile getirmiş.

Büyük firmalar ile yaşadığı sorunlar, tanışmaları da es geçmeden detaylıca yazmış ve Steve Jobs’a tepkisini çok güzel bir şekilde dile getirmiş.

Kısacası harika bir kitap. Okumalısınız….

Basın Açıklaması

Linus Torvalds çocukluğundan beri bilgisayarlarla oyalanmış, Helsinki’de dar bir grup içinde tanınan, şu can sıkıcı teknoloji takıntılılardan birisiydi. Sonra öncülük edecek bir işletim sistemi yazdı ve bunu Internet aracılığıyla bedelsiz olarak dağıttı. Torvalds bugün uluslararası bir halk kahramanı. Ve onun tarafından yaratılan LINUX, 12 milyonu aşkın insanın yanı sıra IBM gibi şirketlerce de kullanılıyor. 
Şimdi Torvalds, insanların inanç değiştirmesine neden olan yazılımının tarihine e-posta hızına ulaşan bir anlatımla verirken, bir taraftan da bir dahinin kıvrak zekasını içtenlikle ortaya vuruyor. Sonuç: Değerlerimize meydan okuyan ve dünyamızı değiştirebilecek devrimci vizyona sahip bir adamın insanı düşünmeye yönelten eğlenceli hikayesi.

 

DAHA FAZLASI:Okuduğum Kitaplar

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir