Okuduğum Kitaplar

Kitap: Hack Kültürü ve Hacktivizm

qwerpoqıfşa

Okuğum Kitaplar‘ı not etmeye devam ediyorum.

Alternatif Bilişim Derneği’nden Hack’in ve Hacktivizm’in ne olduğunu çok güzel derlemeler ile anlatan bu kitap Mustafa Akgül’e armağan edilmiş. Bu kitabın ortaya çıkması 2012 yılında Alternatif Blişim Derneği’nin düzenlediği HackCon I etkinliği sayesinde olmuş.

Alternatif Bilişim Derneği’nin sitesinden PDF ve LaTex  uzantılarında ücretsiz olarak indirebileceğiniz gibi küçük bir bağış yaparak (kargo ücreti) basılı şeklinin alabilirsiniz. Ben küçük bir bağış yaparak basılı halini almayı tercih ettim.Bu seçenek hala mevcut mu bilmiyorum detaylı bilgiyi dernek sitesinde bulabilirsiniz. Hack ve Kültürü hakkında bilgili kişilerin düşüncelerini okuyup basmakalıp düşüncelerden sıyrılabilirsiniz.

Arka Kapak

Kitabımızın bir de özel anlamı var. Değerli hocamız Mustafa Akgül, yaşamı ve bıkıp usanmadan peşinden koştuğu idealleri ile Türkiye’de toplumun ve özellikle de egemenlerin İnternet’e ilişkin negatif algısını değiştirmeye uğraştı, uğraşmaya da devam ediyor. Jargona uyacak olursak bu algıyı hacklemeye çabalıyor. Bir şeyleri değiştirmenin, yönetime katılmanın, karar verici politikacı ve bürokratları ortak aklın, bilimin aydınlığına uydurmanın oldukça zor olduğu bu ülkede bu çabanın kendisi büyük bir başarı örneğidir. Maalesef kamu ve siyasetçiler tarafında bu çabalar duvarlara çarpmaya devam etmekte, neticeler alması uzun süreler almakta. Ama biz zaten bu mücadelenin uzun soluklu olduğunu yine Akgül hocamıza bakarak öğreniyoruz.

Kendi payımıza bu çabaların neticesiz kalmadığını bu çalışmayla göstermek istedik. Bu kitabı kendisine armağan ediyoruz.

Teşekkürler Akgül hoca.

DAHA FAZLASI:Okuduğum Kitaplar

İlgini Çekebilir

1 Comment

  1. Teşekkürler incelenmesi gerekn bir kitap olduğunu düşünüyorum.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.