XML Tag x : parse JSTL

Java Server Page

Java Server Pages Dersleri’ne devam ediyoruz. Bu dersimizde daha önce açıkladığımız Java Standart Tag Library Nedir? JSTL Kullanımı‘na detaylıca inceliyoruz. Bu yazıda ise JSTL’in XML Tag’larından  xml : out kullanımına bakacağız. 

xml: parse Kullanımı ve Örneği

XML Tag’larından xml: parse , xml dosyalarımızdan verilerimizi çekmemizi sağlayan bir tagdır. XML dosyasından “parse” ederek XML bölümlerindeki kolonlarımıza ulaşabiliriz.

Şimdi örneğimize bakalım bir veri.xml dosyamız olucak ve dosyaya erişip parse ederek ilgili kolonlara ulaşacağız.

XML dosyamızı oluşturduk. Şimdi Java Server Pages sayfamıza geldi sıra bu JSP sayfamızda xml dosyamızı kullanmak için alıp ardından xml : parse tagı ile kolonlara ulaşacağız. Projemizde xml tag kullanmak için gerekli kütüphanleri eklemeyi unutmayalım.

Şimdi Java Server Pages sayfamızı hazırlayalım. Bu sayfada uye.xml dosyasını Core Tag kullanarak Java Server Pages sayfamıza alacağız. Java Server Pages sayfamızda XML verilerini kullanmak için bu core tag’ını kullanıyoruz. Ardından XML parse tagını kullanarak uye.xmlDosyasındaki uye kolonundaki verilere ulaşabileceğiz.

 

Buraya kadar yaptıklarımıza bakaklım. Core Tag ile <c:import> ile uye.xml dosyamızı kullanmak için Java Server Pages sayfamıza aktardık. Ardından <x:parse> ile veri.xml dosyasındaki verileri kayit değişkeni altında kullanacağımzı söyledik. Şimdi bu parse ettiğimiz veriyi kullanıcıya göstermek istersek;

yazdığımızda ekranımıza ilk kayıt görüntülenecektir. Tüm kaydı görüntülemek istersek şayet;

 

yapmamız yeterlidir.  XML Tag’larını incelerken diğer tagların kullanımında ve Java Server Pages sayfalarımızda xml parse tagını eklemek zorundayız. Diğer JSTL Derslerine üst menüden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burak KUTBAY 2010 - 2019
%d blogcu bunu beğendi: