C SharpMicrosoft

MSIL (Microsoft Intermediate Language)

Microsoft .NET’i çıkarmasının amacı Java’ya rakip olabilmekti. Hangi alanda rakip olacaktı peki JAVA’ya. İlk çıktığı yıllar birinci amaç JAVA gibi heryerde çalışabilir olmasını sağlamaktı. Bu uyumu çok iyi yaparlarsa .NET’in de kullanabileceği alan yaygınlaşacaktı.

Microsoft Intermediate Language denilen kavram ise bu düşüncenin biraz daha geliştirilmiş hali. Şöyle ki .NET’in içerisin de farklı kodlar, kodcuklar yazabiliyoruz. Bunların en bilineni ise C# ve Visual Basic .NET diyelim. Bu iki dilde de bir uygulama yaptık. Bir birinden farklı uygulamalar diyelim.

mscrms

Uygulamalarımız derlediğimiz an arkaplanda bambaşka bir durum oluyor. Hangi programlama dili olmasına bakmaksızın. Microsoft Intermediate Language adlandırılan ortak bi dil yapısına dönüşüyor programlarımız.

Bu durum şu kolaylığı sağlıyor, .NET platformlarının bütün dillerinin başka bir yükleme gerektirmeden kullanabilinmesine olanak sağlamakta.

Bir seneryo düşünelim. Büyük bir proje yapılıyor kullanılan dil VB .NET bu dil bazı yerlerde yetersiz kaldığını düşünelim ve C# da daha rahat yapılacağını görmektesiniz. Bu büyük projeyi bir modül C# ta olması için tüm projeyi baştan sona C# a çevirmek epey maliyet ve zaman kaybına yol açmaktadır.

Peki ne yapılacak? Bu duruma yazıda adı geçen Microsoft Intermediate Language yardıma koşmakta. Basit bir şekilde anlatıyım. VB .NET’te yazılanlar MSIL’e otomatik olarak zaten çevrilmekte. Bu MSIL kodlarını IL Disassembler ile çözüp C#’a aktarabilmeniz ve ya tam tersi şekilde kullanmanıza olanak sağlamakta.

MSIL denilen bu dil makine diline oldukça yakın bir dil. MSIL bizlere arka planda kolaylık sağladığını söyleyebilirim.

 

DAHA FAZLASI:C Sharp

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.