Veritabanı

SQL Server 2014 Birden Fazla Veritabanına Bağlanabilme

asd321415fh6

Birden fazla veritabanı ile haşır neşir oluyor ve bu veritabanlarınız farklı serverlerdaysa her seferinde Sql Server Management Studio 2014’ü açıp tek tek bağlanmak sizi yordu ise bu yazıyı size ilaç olacak. Her gün her seferinde yaptığınız bu bağlanma işlemini azaltarak sizi hızlandıracak ve kolaylık sağlayacaktır.

Bu sorun için farklı yollar mevcut. Benim anlatacağım yapıda kullandığınız veritabanlarını bir grup içerisine alarak ve öncesinde bağlantı bilgileriniz tanımladığınız veritabanlarına bir tık ile ulaşabileceksiniz.

Bu pratikliği yaşamımıza sokmamız için yapmamız gerekenleri sırasıyla açıklamaya başlayayım.

  • View Menüsünden Registered Servers’e tıklıyoruz ya da Ctrl+Alt+G kombinasyonunu tuşlayarak da açabilirsiniz.

blank

 

  • Registered Servers alanını görüntüledikten sonra “Local Server Group” yazan yere sağ tıklayarak “New Server Group” a tıklıyoruz.

2assd

  • Açılan pencerede veritabanlarımızı kaydedeceğimiz grup ismini yazıyoruz.

3ad3

  • Grup ismini belirledikten sonra bu alan içerisine bağlandığımız ya da bağlanacağımız veritabanlarını tanımlamamız gerekiyor. Sağ menü ile “New Server Registration” a tıklayalım.

4saf

  • Bağlanmak istediğiniz veritabanı/veritanları bilgilerini girerek kaydedin.

5gdf4

  • Bu işlemler bittiğinde sıklıkla bağlandığınız veritabanlarını “Registered Servers” alanında tanımladığınız veritabanları kayıt altında olup ihtiyaç anında bir tık ile bağlantı sağlayıp işlemlerinize devam etmeniz mümkün.

8ad31

 

DAHA FAZLASI:Veritabanı

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir