C Sharp

String Split Metodu

Slipt metodu String tipindeki bir değişkeni istediğimiz karaktere göre ayırıp. Eleman olarak dizilere aktarıp istediğimiz şekilde kullanmamıza yarayan bir metod. .Slip(“a”) dersek a karakteri anından itibaren ayrı bir dizi elamanı olarak atar.

blank

string ayir = textBox1.Text;
string[] bosluk;
bosluk = ayir.Split();
textBox2.Text = bosluk[0];
textBox3.Text = bosluk[1];

DAHA FAZLASI:C Sharp

İlgini Çekebilir

4 Comments

  1. Merhaba Burak bey. Ben mehmet. Türev hesaplama programı yapıyorum asp.net te bitirme projesi olarak.
    Siz in sayfanızda string parçalama ile ilgili yazınızı gördüm benim bu konuya ihtiyacım var vaktim çok az.
    C# ASP.NET te 2x^3+3x^6-x^3/4x^5 gibi ifadeleri hesaplatmam lazım. bu gibi ifadeleri bir textbox içerisine girip bunları tek tep parçalayıp bir label içerisine yazdırmam lazım. Yardımcı olur musunuz?

    1. Mehmet Bey. Split Metodu’nu yazımda açıklarken “boşluk” karakterine göre ayırdım. Sizinde yapacağınız işlem ^ karakteri veya + karakterine göre ayırmak olacaktır. Diğer işlemse String ifadeyi Sayısal değere gönüştürmek. Fakat sayısal işlemlerde ne kadar sağlıklı olur bu yöntem bilemiyorum.

  2. Merhaba dostum. Mesela buna ek olarak, soyadı girmedi mesela kullanıcı. Tek kelime girildi yani, bir hata mesajı verdirebilir miyiz?”Lütfen Soy Adınızı Giriniz!” diye?

    1. Evet yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak. Slip metodu ile ayırma işlemi gerçekleştikten sonra bu örneğimize göre textbox3.text de ki değer “” yani null ise mesaj penceresi ile uyarı verebilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir