Tanıyalım

Tanıyalım: Charles Babbage Kimdir?

Bilişim dünyasının önemli isimlerini bloguma bot etmeye devam ediyorum. Tanıyalım bölümünden diğer kişilere ulaşabilirsiniz.

26 Aralık 1791 yılında İngiltere’de Dünya’ya gelen Charles Babbage Bilişim Dünyasının en önemli isimlerinden biridir. Eğitimi ve bilgisi Matematik ve Makine Mühendisliği olan Charles Babbage’ı bilişim dünyasının en önemli isimlerinden yapmasının sebebi Programlanabilir bir Bilgisayar fikrini ortaya atan ve Fark Makinesi‘ni tasarlamış kişidir. Tasarladı evet ama hayata maalesef geçiremedi. Nedeni ise yazının geri kalanında.

Bu buluşunun sebebi Matematiksel işlemlerde yapılan hataları en aza indirmeyi istemesiyle oldu. Bu matematiksel işlemlerden kasıt fonksiyonlar ve polinomlardı. Charles Babbage‘ın hesap makinesi çalışmaları 10 yıl sürdü. Bu Fark Makinesi polinom fonksiyonların değerlerini, verilen ilk değerlere göre 10 luk tabanda hesaplayabilecekti. İngiliz Hükümeti, 1823’te Babbage’a 1.700 sterlin destek verdi. Yaptığı makinenin ismi “Fark Makinesi” idi ancak hayata geçiremedi. Bunun nedeni ise yapmak istediği şey o andaki teknolojinin çok ilerisindeydi. Tasarımında kullandığı bazı metal parçaların o zamanda üretilememesi Fark Makinesi‘ni tamamlayamamasına neden oldu.

asfari

Diğer bir projesi ile  Analitik Makine (Analytical Engine) Charles Babbage bu makinesinde delikli kartlar(punch cards) kullanarak programlanabilir bir makine yani günümüzün bilgisayarlarının temelini atan bir makine yapmaya çalıştı. Delikli kart fikri o zamana kadar yeni olmasada hayata geçirmeye çalışan ilk kişiydi diyebiliriz. Programlanabilir Bilgisayar’ın temelini atan kişi dememizin sebebide bu makinasiında sıra kontrolü , dallanma ve döngüde yapabilecek bir makine olmasıydı.

Bu dahihane fikride maalesef bitiremedi maalesef bu da teknolojininin ve mekaniğin oldukça önündeydi. Yılar yıllar geçtikten sonra 1991 yılında  Charles Babbage’ın  tasarladığı Fark Makinesi’ni çizdiği planlara göre günümüz koşullarında yapıldı ve kusursuz çalıştı.  Charles Babbage’ın bu buluşu bir çağın temelini atmış Bilişime yön veren değil temelini atan kişidir.

DAHA FAZLASI:Tanıyalım

İlgini Çekebilir

1 Comment

  1. şimdi digital bir hesap makinesini lise 1. sınıf örencisi 30dk içinde yazabiliyor vatandaş 10 yıl uğraşmış gerçekten büyük azim teşekkürler Charles Babbage

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir