Tanıyalım

Tanıyalım: Donald Knuth

Tanıyalım Kategorisi’nde Bilişim Dünyasının önemli kişilerini not etmeye devam ediyorum.

QWETFNGFDFDa

Donald Knuth, dünyaca ünlü Bilgisayar Bilimcisi’dir. Donald Knuth’u dünyaca ünlü yapan çalışmalarından ve hayatından bahsedelim. Başarılı bir üniversite hayatı geçiren ve matematikçi olan Donald Knuth, üniversitede derece yapmıştır. Bilgisayar Programlama Sanatı adlı kitabı ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Yazdığı kitabı okumanızı da ayrıca tavsiye ederim. 3 cilt olan kitap hakkındaki öğrendiklerimi başka bir yazıda belirteceğim. Kitap sayesinde bir çok ödül kazanmıştır.

1971 yılında ACM Grace Murray Hopper Ödülü’nü alan ilk kişi oldu. Bir çok ödül alan Donald Knuth’un aldığı ödüllerin arasında Amerikan Ulusal Bilim Madalyası, Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından verilen John von Neumann Madalyası ve Kyoto Ödülü ile bilgisayar biliminin Nobel Ödülü diyebiliceğimiz Turing Ödülü bulunmaktadır.

Donald Knuth, Algoritma Analizi ve Büyük O Gösterimi hakkında çalışmalar yapmıştır. Knuth, yazı karakterlerini dizme ve tertipleme işlevini yapan bir bilgisayar sistemi olan TeX’in mimarıdır. Bununla ilgili olarak, METAFONT adını verdiği fontları tanımlama dili ve çeviri yapan bir sistem bulmuştur. Son olarak bu konuda çalışmalarına “Computer Modern” olarak bilinen bir yazı biçimi seti tanımlamıştır.

1990 yılında Professor of The Art of Computer Programming ödülüne layık görülür. Aynı yıl için de “The Art of Computer Programming” kitabını tamamlamak için Stanford Üniversite’sinden emekliye ayrılır. 2003 yılında Royal Society’e üye olarak seçilir.
2004 yılında, Stanford Üniversitesi’nde, Amerika ve İngiltere’deki diğer üniversitelerde bilgilendirici konferanslar vermeye başlar. Donald, bilgisayar bilimleri üzerine yazdığı kitabın dısında 3:16 Bible Texts Illuminated kitabının da yazarıdır. Bu kitabı da 1991 yılında yazmıstır.

DAHA FAZLASI:Tanıyalım

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.