Tanıyalım

Tanıyalım: Edsger Dijkstra

Tanıyalım Kategorisinde Bilişim Dünyası’nın önemli isimlerini yazmaya devam ediyorum.

Bu yazımıza konu olan kişi Edsger Dijkstra’dır. Edsger Dijkstra kim, neler yapmış inceleyeceğiz.

asd3r3gg

Edsger Dijkstra Hollanda doğumludur. Edsger Dijkstra bilişim dünyasına yön veren oldukça önemli bir matematikçidir. Bu matematikçi, Bilişim dünyasına yön veren oldukça önemli işlere imza atmıştır.

Edsger Dijkstra algoritmaları ile Bilgisayar Bilimi’ne oldukça katkı sağlamıştır. Bilgisayar’da Mantık günümüze kazandırmıştır. Bloguma da yazmış olduğum En Kısa Yol Algoritması’nı bulmuştur. Ayrıca bilgisayar çağında en önemli buluşlardan biri olan interrup özelliği olan bilgisayarın yapmında da görev üstlenmiştir.

Programlamaya yön veren kişiliği sayesinde programlar içerisinde Go To ya da Label kullanılmasına oldukça karşı çıkmış istenilen durumu döngüler ile ifade edilmesinin daha iyi olacağını sıkça dile getirmiştir. Algol 60 derleyicisinin tasarlanmasında katkısı oldukça fazladır.

1972 yılında Truing ödülü alan Edsger Dijkstra yayınladığı eserlerde mevcuttur.  Dahi okulunda eğitim alan Edsger Dijkstra dahiliği ile Bilişim Dünyasına oldukça önemli ve yön veren katkılar sağlamıştır.

“fizikte bir konuda yapmak istediginizi yapamadiginizda sucu her zaman dogaya atabilirsiniz. tanri’yi suclayabilirsiniz, dogayi o kadar karmasik hale siz getirmemissinizdir, fakat programiniz calismiyorsa arkasina saklanabileceginiz bir sey yok. sifir sifirdir, bir birdir.” Edsger Dijkstra

Bu söz onun mükemmelliyetçi yapısının özetidir. 2002 yılında aramızdan ayrılan Edsger Dijkstra’nın hayali oldukça ünlü olmaktı. Dünya çapında ünlü mü bilemem ama Bilişim Dünyası’nın en önemli ismi olduğu kesin.

DAHA FAZLASI:Tanıyalım

İlgini Çekebilir

1 Comment

  1. Bu adama olan asiri sevgiden dolayi yazdigim web servisin endpoint’ine ve soap dosyasina Edsger adini verdim 🙂

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir