Tanıyalım

Tanıyalım: Paul Gardner Allen

Bilişim ve özellikle yazılım dünyasının önemli kişilerini blog’uma not etmek istedim. Bu kategoriden yazı eklendikçe takip edebilirsiniz.

 

 

Paul Gardner Allen

21 Ocak 1953, Seattle, Washington ‘da Dünya’ya gelen Microsoft’un kurucu ortaklarından olan Paul Allen. Bill Gates kadar Microsoft’un büyümesinde katkısı bulunmaktadır. Hayat bazen bazı kişileri ikinci plana atar. Bu ikinci adamlar şirketlere çok katkı sağlar ama birinci adam kadar duymayız.

Paul Allen, Bill Gates ile birlikte BASIC programlama dilini geliştirmişlerdir. Bu geliştirme ile birlikte yavaş yavaş adlarını duyurmaya ve yazılımlarını hatta ve hatta BASIC programlama dilini çeşitli bilgisayar firmalarına  satmışlardır. 1975’te Microsoft’u birlikte kurmuşlardır.

Microsoft’un kurulmasından kısa bir süre sonra rahatsızlığı nedeni ile şirketten ayrılmıştır. Hastalığı ile uğraşırken o arada eğlence, gezi, bilim alanlarında çokca para harcamaktadır.

Forbes dergisine göre Dünya’nın en zengin 10 kişi arasında yer almaktadır.

İde man adında kendi hikayesini anlattığı bir kitabı bulunmaktadır.

Zenginliği ön planda olduğu için sıkça “yatları, uçakları, helikopterleri , verdiği partiler” gibi haberler çıksada bilime’de çok önem veren “2. adamdır”  Paul Allen

DAHA FAZLASI:Tanıyalım

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir