C Sharp

Türkçe Değişken Tanımlama – C Sharp

blankDeğişken tanımlama kurallarını biliyoruz. Türkçe karakter kullanılmaması bunlardan önde gelenlerinden.
*
C Sharp’ta deneme yanılma yoluyla bulduğum bir özellik bu. Değişkenleri Türkçe tanımlayabiliyoruz.  Hiç bir sorun da çıkmıyor hatta.
*
Tabi türkçe değişken kullanmayı önermiyorum ama C Sharp bu özelliği destekliyor. Not düşelim.

 

int Sayı;
string girilenyazıiçeriği;

 

DAHA FAZLASI:C Sharp

İlgini Çekebilir

4 Comments

 1. dosyayı kaydettiğin karakter kodlaması aynı kaldığı sürece sorun olmaz ancak diyelim ki sen dosyayı WIN-1254 karakter kodlaması ile kaydettin ancak UTF-8 ile açmaya kalktın o zmn karakter hataları oluşuyor ve derleyici kodu okuyamıyor.

  bu sorun genelde farklı makine veya platformlarda ortaya çıkıyor. Örneğin türkçe windows ile ingilizce windowsun default karakter kodlamaları farklı oluyor.

  sorunu ortadan kaldırmanın en kolay yolu da ingiliz alfabesindeki harfleri kullanmaktan geçiyor çünkü hemen hemen bütün karakter kodlamaları ingiliz alfabesini destekliyor.

  bazı editörler ise proje dosyasına kullandıkları karakter kodlamasını da kaydederek bu sorunu çözüyorlar.

  1. Dediğiniz durumlar mevcut ama ben İngilizce Windows 7 kullanmaktayım bir sorun teşkil etmemekte sadece kodlama seçeneği değil bu C Sharp’ın özelliği bu. Ayrıca türkçe değişkenli programı exe çevirdiğiniz an her platform da çalışacaktır.

 2. Burak hocam sizin bir yanlışınız var bu konuda. En basitinden decimal İngilizcede “.” ise Türkçe de “,” ile karşılık buluyor. Siz decimal ifadeyi bu şekilde kaydettirmeye çalışırsanız programınız çalışma zamanında patlar.

  1. Soner Bey, Burak Bey değişken ismi tanımlamayı kastediyor, değer ataması yapmayı değil! Ayrıca bende tavsiye etmiyorum ama evet C# dilinin bu imkanı var.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir