Java Server Page

Java Server Pages Hata Sayfası Oluşturma

JavaMerhaba, bir Java Server Pages Dersi ile yine karşınızdayım.
*
Bu dersimizde oluşturduğumuz JSP sayfalarımıza hata sayfası oluşturmayı deneyelim. Bu hata sayfası internet sayfalarında görülen HTML sayfası hatası değil. Java Server Pages tarafından oluşan hataları karşımıza çıkarmaya yönelik özel bir sayfa yapacağız.
*
Bu hata sayfasını kullanıcı tarafına göstermek ne kadar mantıklı bilemiyorum ama hata sayfasını özelleştirerek kullanıcıya anlayacağı bir dil ile iletebilir. Jsp sayfalarımız da beklenmedik bir hata ile karşılaştığın da da bu hata sayfasını çağırabiliriz.

Şimdi örneğimize geçelim.

Bir hata yaratmamız gerek, bu nasıl sağlarız sizce? Bir değişkende saklanmaması gereken değeri saklamak istediğimizde ve ya matematiksel işlemlerde ki yanlış durumlar ile oluşturmak istediğimiz hatayı sağlayabiliriz.

Bu örneğimiz için hemen oluşturulaım.

Bu hatamız index.jsp sayfamızda olsun. Hata sayfamız ise errorpage.jsp olacak. index.jsp sayfasında bir hata olduğu zaman errorpage.jsp sayfasına yönlenecek ve gerekli uyarıyı vereceğiz.

<%@ page errorpage="errorpage.jsp" %>

<title>blog.burakkutbay.com Jsp Dersi</title>

<%
int sayi = 1;
sayi =sayi/ 0;
%>

index.jsp sayfamızda errorpage.jsp sayfamızı kullanmak için tanıttık.

<%@ page iserrorpage="true" %>;

HATA

yanlış bir işlem gerçekleştirildi.

errorpage.jsp sayfamıza bilgilendirme mesajını yazdık. Böylelikle istenmeyen durumlara karşı önlemimizi aldık. Her sayfa için ayrı bir hata sayfası oluşturmaya gerek yok bir hata sayfası yaptıktan sonra gerekli sayfaya import ederek kullanabiliriz.

 

 

Diğer JSP dersleri için tıklayınız.

 

 

DAHA FAZLASI:Java Server Page

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir