Java Server Page

JSP Temelleri ve Merhaba Dünya

Jsp Dersleri serisine kaldığımız yerden devam ediyoruz.

blankBugün Java Server Page (JSP) ile ilk web sitemizi yapacağız ve bu tabiki “Hello World” yazısı olacak. JSP kodlamaya geçmeden önce bir hatırlatma yapalım.
*
Jsp öğrenmek, ilerlemek isteyen kişiler “Html” dilini ve “Html” de bulunan  sıklıkla karşılaşacağınız “tag” ları bilmenizde fayda var. JSP (Java Server Pages) Html taglarının arasına yazılır ve Html ile paralel çalışır diyebilirim. İleri ki derslerde detaylı olarak göreceksiniz.
*
Şimdi sadece şunu bilelim JSP <body> </body> arasında kodlanır. (Şimdilik bunu bilmek yeterli ileriki yazılarımda bu söz geçerliliğini kaybedecek).

<body> tag’ı: Html formatta tarayıcıda gösterilmek istenen yazı resim vb. gösterilmesini sağlayan bir tag dır.

Gelelim “Merhaba Dünya” yazmaya.

Jsp (Java Server Pages) için Java kodlarını nereye yazacağımızı açıkladık. Şimdi ise sıra geldi JSP  sayfamızda Java yazmaya. Unutmamalıyız ki JSP’ler de tag diye tabir ettiğimiz etiketlerle yazılır. JSP  için ise bu tag <% %> taglarıdır. Bu taglar arasında Java yazabileceğiz.

Genel Görünüm şöyle olacak:

<%  %>

ve biz Java kodlarımızı

<%  %>

tagları arasına yazacağız.

Merhaba dünya yazalım ve Jsp Sayfamızı çalıştıralım.

<% out.print("Merhaba Dünya");  %>

Java aşinalığı olanlar bilir Java Console uygulamalarında ekrana yazı yazdırmak için kullanılan System.out.print komutu yerine JSP de sadece out.print yazmamız gerekmekte.

JSP’ye genel bir giriş yaptık. Tag özelliğinden bahsettik. Diğer Jsp derslerinde biraz daha derine ineceğiz.

JSP derslerini takip etmek için bu linki kullanabilirsiniz.

DAHA FAZLASI:Java Server Page

İlgini Çekebilir

7 Comments

 1. head’in yannda hata vermesinin sebebi nedir ? headı yukarı taşıyınca da <% yannda hata veriyor yardımcı olursanız sevinirim (programları doğru kurduğumu düşünyorum, çünkü ekran geliyor karşma)

  1. Sorununuzu daha detaylı yazarsanız yardımcı olabilirim.

 2. Merhaba. Makele güzel. Ancak verdiğiniz kodları yüklediğiniz wordpress eklentisinden boşanmanızı tavsiye ediyorum. Bu halde kopyalamaya çalıştığımızda numaralar da geliyor. Ayrıca kodların tamamı görünmemekte. Teşekkürler.

  1. Haklısınız enes bey. Şu an temada bir sorun var en kısa zaman da güncelleyeceğim. Teşekkür ederim.

   1. Rica ederim kardeş.

 3. Merhaba. Öncelikle yazınız için teşekürler. Güzel bir anlatım olmuş. Bir yerde sorum var . Biz oluşturduğumuz “merhaba dünya” dosyasını .jsp uzantılı olarak hangi dosya içerisinde kaydetmeliyiz ?

  1. Sümeyye hanım merhabalar. Bir Jsp projesi için öncelikle yapmanız gereken eğer IDE olarak NetBeans kullanıyorsanız ya da Eclipse farketmez New -> Project diyerek yeni bir Jsp projesi başlatmanız gerekmektedir.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir