Java Server Page

JSTL SQL Tag < sql : setDataSource >

Jstl Dersleri lesson

Java Server Pages Dersleri’ne devam ediyoruz. Bu dersimizde daha önce açıkladığımız Java Standart Tag Library Nedir? JSTL Kullanımı‘na detaylıca inceliyoruz. Bu yazıda ise JSTL’in Sql Tag’larından  sql : setDataSource kullanımına bakacağız. 

sql : setDataSource Kullanımı ve Örneği

Veritabanımıza bağlanmak için yapcağımız programın ihtiyacı olan Veritabanı yolu, kullanıcı adı ve şifresini tanımlayarak JSTL Tag’larında kullanarak sorgulama işlemlerinde bağlanma işlemini kolaylıkla yapmayı sağlamaktadır. Ayrıca tüm JSTL Tag’larda olduğu gibi programcıların işlerinide kolaylaştırmaktadır. setDataSource bizim bağlantı bilgilerimizi ve veritabanı yolunu kayıt altına alarak  sorgulama işlemlerinde tanımladığımız değişkeni kullanarak işlemlerimizi yapmaktayız.

sql tag’larını kullanmamız için projemize eklememiz gerekmektedir.

<%@ taglib uri="http://java.sun.com/jsp/jstl/sql" prefix="sql"%>

Bu JSP kodu örneğimizde sql : setDataSource kullanımını işleyeceğiz. Kullanımında dikkat etmemiz gereken nokta bağlantı bilgilerini kullanacağımız değişkenimizdir. Diğer sql taglarını kullanırken bağlantı bilgilerini bu tanımladığımız değişken adı ile kullanacağız.

<%@ taglib uri="http://java.sun.com/jsp/jstl/core" prefix="c" %>
<%@ taglib uri="http://java.sun.com/jsp/jstl/sql" prefix="sql"%>
<html>
<head>
<title>JSTL sql:setDataSource Tag</title>
</head>
<body>
 
<sql:setDataSource var="baglan" driver="com.mysql.jdbc.Driver" url="jdbc:mysql://localhost/TEST" user="root"  password="1"/>

</body>
</html>

DAHA FAZLASI:Java Server Page

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.