GoogleOkuduğum Kitaplar

Kitap: Google Olsa Ne Yapardı?

blankJeff Jarvis… Çok ünlü bir blogger. Bu blogger’ın tam hayatını bilmiyorum ama yazılım şirketlerinde iletişim danışmanlığı yapabileceğini, internet şirketlerinin alınıp satılmasında danışmanlık yapan bir abimizmiş. Google Olsa Ne Yapardı? adlı kitabı yazmış.
*
Merak ettim ve hemen aldım.
*
Giriş bölümde bir blogger sosyal medya’da nasıl önemli bir rol oynadığını koskoca bir şirketin (isim vermeyeceğim merak edin) bir blog yazısı ile satışlarını yerin dibine sokması ile başlıyor kitap. Blogcu’luğa gönül veren birisi olarak kitap hemen etkiledi.

Kitabı baştan sona yazabilirim aslında her kelimesi her cümlesi bir öğüt niteliğinde…

Kitap, bir şirketiniz var bu şirkette müşteriler ile, çevreleriniz ile pazarlama stratejiniz vs, vs… şirketiniz de olması gereken ve olması gereken ne varsa Jeff Jarvis size şu soruyu soruyor. Google Olsa Ne Yapardı?

Google’ın günümüzün en başarılı şirketi. Google felsefesini şirketlerinizde ve ya şirketimize nasıl uygulayabiliriz bunun detaylı olarak konular halinde işlenmekte.

İletişim her şeyden önemli. Bunun üstüne basarak belirtmekte ve Google gibi olmak için olması gerekenleri enine boyuna akıcı bir dil ile anlatılmış. Özel olmalısınız. Bu çok önemli.

Unutmadan kitab’ın ön kapağında Chris Anderson’un kitap hakkında ufak bir açıklaması var. Chris Anderson yazdıysa iyidir dedim almam da çok etkili oldu. Chris Anderson kim derseniz onunda Bedava adlı kitabını okumuştum. Buradan

Mediacat / digitalage’den çıkan kitab’ı okumanızı tavsiye ederim. 2013 yılına güzel bir kitap okuyarak başladım.

Basın Bülteni

Hiçbir şirket, yönetim ya da kuruluş internet çağında nasıl ayakta kalacağını ve gelişeceğini tam anlamıyla kavrayamıyor. Google dışında. Dolayısıyla, günümüzde karşılaşılan zorluklar karşısında şu soruyu sormak mantıklı görünüyor: Google olsa ne yapardı?
Googleın kurucuları ve yöneticileri, internetin getirmiş olduğu değişimi kavramış durumdalar. İşte tam da bu yüzden bu kadar başarılı ve güçlüler; The Times of Londonın dediği gibi, “dünya tarihindeki en hızlı büyüyen şirket”i işletiyorlar. Aynı şey, Facebookun kurucusu Mark Zuckerberg; kendini craiglistin kurucusu ve müşteri hizmetleri temsilcisi olarak nitelendiren Craig Newmark; Wikipedianın kurucularından Jimmy Wales; Amazonun kurucusu Jeff Bezos ve Diggin yaratıcısı Kevin Rose için de geçerli. Onlar, dünyaya bizlerden çok daha farklı bir açıdan bakıyorlar ve sonuç olarak, yeni yöntemler ve yeni fikirler sayesinde artık yerle bir olmuş eski sistemlerin modası geçmiş kurallarına uymayan farklı kararlar alıyorlar. İşte bu yüzden bütün bu değişim karşısında verilmesi akıllıca olan tepki, kendimize bu yenilikçilerin ne yapacağını sormaktır. Google, kendi felsefesini web sitesinde cömertçe paylaşıyor ve “Googleın doğru olduğuna inandığı 10 şey”i sıralıyor.
Bu kitap ise Googledan, onun kurallarından, teknolojiden ya da iş dünyasından çok daha fazla şeyle ilgili. Bu kitap, dünyaya Googleın gözlüklerinden bakmak, kendinize has yeni bir bakış açısı edinmek ve her şeyi farklı görmeye başlamakla ilgili. Bu açıdan bu, Google ile ilgili bir kitap değil. Sizinle ilgili bir kitap. Sizin dünyanız, bu dünyanın sizin için nasıl değişmekte olduğu ve sizin bundan ne kazanabileceğinizle ilgili. Kendi kendine “Google olsa ne yapardı?”yı sorması pek de elzem olmayan kişileri ya da kuruluşları adlandırmak zor -reklamcılar mı, havayolları şirketleri mi, perakendeciler mi, otomobil üreticileri mi, bilgisayar şirketleri mi, moda tasarımcıları mı, telefon şirketleri mi, siyasetçiler mi, hükümet liderleri mi, üniversite hocaları mı?

Bu nedenle bu soruyu herkes için soruyor. Googleın kullandığı yöntemlerin bilgeliğini yaşamımızda ve işi hayatımızda uymamız gereken bir çeşit kurallar listesine dönüştürüyor; sonra bu kuralların her birini farklı düşünme ve hareket etme egzersizi olarak analiz ediyor ve çok sayıda şirkete, endüstriye ve kuruluşa nasıl uygulanabileceğini gösteriyor. Google gibi
düşünmenin hayatlarımızı ve Google Jenerasyonunun geleceğini nasıl etkilediğini inceleyerek de aslında yarın bizleri nelerin beklediğini gösteriyor.

DAHA FAZLASI:Google

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir