MakaleYazılım Mühendisliği

Yazılımcı Hacker midir?

Yazılımcı, programcı, Yazılım Mühendisi, Bilgisayar Mühendisi kısaca bilgisayar yazılımına gönül veren onlarca kişiye hangi sıfatla hitap ediliyorsa bu yazı biraz onları ilgilendirmekte.

Bu yazının amacı adından da anlaşılacağı gibi bir “Yazılımcı” hacker midir sorusuna cevap arayacağım. Yazılım ve Hacker konusunda ahkam kesecek bir tecrübem olmadığının altını öncelikle çizmek isterim çünkü daha yolun en başındayım.

Bu yazıyı yazmama neden olan şey iletişim bölümünden gelen bir mail idi. Bu mail de bir paragrafta “Yazılımcılar da bir hacker olarak adlandırılıyor olsa da” diye başlamakta. Bu cümleye kafam takıldı ve düşünmeye başladım. Gerçekten biz “hacker” mıyız?

Bana göre hacker’ız. Kendi yaptığımız yazılımın “hacker”ı ama. Başka sistemlere sızmaya çalışan ve ya başka bir kişinin yaptığı programda açık aramaya çalışan kişiler olarak değil.

Hacker kavramı günümüzde “kötü” bir lakap olarak kullanılmakta. “Hacker” kelimesinin ilk doğum anında “hacker” demek yazılımcı demekti aslında. Bunu nereden biliyorum derseniz okuduğum kitaplardan. En yenisi ise önceden blogumda yazmış olduğum Linux’un yaratıcısı Linus Trovalds’ı kitab‘ında sıkça geçmekte.

Günümüzde “hacker” kavramı kötü bir anlam bırakmakta beyinlerimize.  Günümüzde yazılım yapılanmalarıda Yazılım Test Mühendisi o firmada yapılan yazılımda hata arar. Sistemi zorlar hep aykırı girişler yapmaya ve programı bozmaya çalışır. O da bir “hacker” dır. Yazılımcı olarak görev aldığınız şirkette ya da freelancer olarak çalıştığınız işte yaptığımız program Yazılım Test Mühendisi’nin önüne gelmeden gelişitiriciler tarafından da haliyle test edilmekte. Yaptığın işin kontrolü elinde tutmak ve hemen düzeltmek için gereklidir.

Gelen soruda ki “Yazılım Mühendisi Hacker olarak adlandırılsa” da lafı biraz şaibeli o yüzden. Bu cümlede ki “hacker” kalıbı başka sistemi kırmaya, kırdıktan sonra o verileri ya da bilgileri kötü emellere kullanan kişi olarak kullanılıyorsa cevabım hayır.Çünkü o tarz da bir “hacker”lik bambaşka bilgileri gerektirmekte ve yazılım belki de o işin yüzde 5 bile değil.

Ancak eski anlamında bir “hacker” kelimesi kullanılıyorsa evet biz “hacker”ız. Yani yazılımcıyız.

DAHA FAZLASI:Makale

İlgini Çekebilir

6 Comments

 1. Hacker tanımı çoğu kaynakta (zaten siyah şapkalı olanlardan çıkmamıştır bu tanım), bir sistemi çok iyi bilen, bilgi bakımından en tepede olan insanlar için yapılmış bir tanımdır.

  Bir üniversite öğrencisine veya bir yüksek lisans öğrencisine nasıl Prof. Doktor denmiyorsa kendimize öylece “hacker” demeyi de pek uygun bulmuyorum açıkçası..

  Ayrıca şu da güzel bir dökümandır:
  http://pdf.belgeler.org/howto/hacker-howto/hacker-howto.pdf

 2. Bundan belki 4 5 önce güvenlik uzmanı olmayı düşünen biri olarak. Hacker tabirini o zamanlarda dahi kafamın içerisinde sistemlere sızmaya çalışanlar olarak kullanmayı uygun görmezdim. Asıl kelimenin içeriğinin gerçekten de o sistemi bilmek olduğunu düşünüyorum. Burada sistem kelimesinde yatan anlam o sistem yapısı, programlandı ise programlama dili, mimarisi vs gibi gerçekte en üst bir bilgiye ulaşmaktır. Programcı olarak bizim amacımızda bilgi birikimimizi en üst seviyeye çıkartmak ise bizde hacker kelimesinin içeriğini doldurmaya başlarız. Hedefimizde tamamen doldurmaktır. Ama 3-5 kişi dışında kimsenin programcılara hacker diyeceğini sanmıyorum. 🙂
  Yazı için teşekkürler. Blogunuz çok hoş, faydalı bilgiler var. 🙂

  1. Size aynen katılıyorum. 🙂 Teşekkür ederim. 🙂

 3. kardeşim yazılımcı olmakla mı hacker olunurmuş..yazılımcı olmakta bi işe yaramaz hackerlık dünyasında..bu iş tecrübe ve kabiliyet meselesi..

  1. Yazının tamamını okudunuz mu?

   1. Yani önce yazılım mühendisliği okusam daha kolay mı hacker olabilirim.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir