Okuduğum Kitaplar

Kitap: Hackers & Painters

Hacker & Painters

Hacker & Painters

Ülkemizde oldukça popüler bir kitap Hackers & Painters. Odtü Yayıncılık’tan çıkan bu kitab’ı çevremde okumayan kişi sayısı oldukça azdı. Paul Graham’ın yazdığını öğrendikten sonra daha da ilgimi çekti yazılım dünyasının oldukça tanınan isimlerinden biri.

Geç de olsa kitabı edinme fırsatı yakaladım okumaya başladım. Oldukça hevesli idim aslında ancak 100 sayfa kadar okuyabildim ve Hacker & Painters’ı kitaplığıma yerleştirdim. Bunun nedeni ise benim bildiğim ve sıkça okuduğum konuları oldukça tekrar etmesi idi. Bu konular genellikle yazılım, yazılımda dikkat edilmesi gereken husular, bilişimciler ve sosyallik gibi konuları okudum bıraktım. Hacker & Painters’ın anlatım dili oldukça akıcı, bilişime gönül veren ama yolun başında olan tüm arkadaşlara bu kitabı önerebilirim. Oldukça bilişim hakkında biyografi, otobiyografi ve araştırmacı bir kişiliğiniz zaten var ise Hacker & Painters okumakta zorlanabilirsiniz.


Basın Bülteni

Programcılar tarafından her geçen gün daha da fazla şekillendirilen bir dünyada, bilgisayar çağında yaşıyoruz. Kim bunlar, motivasyon kaynakları ne, bizim üzerimizde ne gibi bir etkiye sahip olacaklar?

Şöyle bir düşünün. Etrafımızdaki her şey bilgisayarlı hale geliyor. Daktilonuzun yerini bir bilgisayar aldı. Telefonunuz bir bilgisayara dönüştü. Kameranız da. Çok yakında televizyonunuz ve videonuz bir bilgisayar ağının bileşenleri olacak. Arabanız, 1970 yılında oda büyüklüğünde bir anabilgisayarın sahip olduğu işlemci gücünden çok daha fazlasına sahip. Internet mektupların, ansiklopedilerin, gazetelerin hatta bakkalınızın yerini aldı. Peki, sırada ne var?

Hackers and Painters, programcıların dünyasını ve o dünyada yer alanların heveslerini incelemektedir. Paul Graham, aydınlatıcı tarihi örneklere dayanan açık ve itinalı bir eser ile okuyucuları “entelektüel Vahşi Batı” adını verdiği hızlı bir tura çıkarıyor.

Lise eğitimini zorlukla tamamlayan çocuklar nasıl oluyor da daha sonra dünyanın en güçlü insanları arasına giriveriyorlar? Yeni bir şirketi başarıya ulaştıran nedir? Teknoloji kendisini anlayanlar ve anlamayanlar arasında bir boşluk yaratacak mı? Microsoft Internet’i ele geçirecek mi? Spam’ler için ne yapabiliriz? İşte elinizdeki kitap, yanıtlarını uzun zamandır merak ettiğimiz bu sorulara eğiliyor.

Programcıların neyin peşinde olduğunu merak ediyorsanız, yanıtı bu kitabın içinde… Ve eğer bir programcıysanız bu kitapta bir yansımanızı bulacaksınız.

“Bu kitap sizi bilgisayar programcılığıyla ilgili fikirlerinizi gözden geçirmeye zorlayacak.”

Robert Morris, MIT

DAHA FAZLASI:Okuduğum Kitaplar

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir