Java

Java Kitaplığım – Kim Korkar Java’dan

Java öğrenme aşaması genel hatları ile bitti sayılır. Java’nın sonsuz dünyasında bir yazılımcı olarak bir yerden tutmam gerekiyor. O yüzden Java öğrenme hakkında ve projelerimi geliştirme aşamasında yardımcı olabilecek Java Kitaplarımı listelemek gerektiğini düşündüm.

Çoğu kişi Java Kitap önerin var mı hangi kitaplardan faydalanıyorsun gibi sorular sormakta bir fikir vermesi açısından kısaca kitap hakkında ki düşüncelerimi de paylaşacağım.

Bunlardan birincisi

Kim Korkar Java’dan

blankJava ile ilk defa bu kitapla tanıdım. FriendFeed’de ki feed’im de görüş alışverişinden sonra bu kitabı aldım. Ve şu ana kadar ki en mükemmel kitaptır. 188 örnek ve her konu ile muhakkak 2 ya da 3 örnek bulunmakta. Detaylı anlatımıyla bana çok yararı oldu.
*
Pusula Yayınları’ndan çıkan kitap Alper Akalın’ın sade ve açıklayıcı anlatımı ile mükemmel olmuş. Özellikle konudan sonra örnekte neler yapılacağının madde madde açıklaması çok güzel düşünülmüş. Çok açıklayıcı.
Java öğrenmek isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim. Baş ucu kitabım oldu bile.

DAHA FAZLASI:Java

İlgini Çekebilir

10 Comments

 1. kitabın swing anlattığı kısımlardaki layout kısmı hatalı olabilirmi acaba??

 2. acaba kitabın swing anlattığı kısımda bir sorun mu var??
  kitaptaki kodları alıp bilgisayara yazdığım zaman binlerce hata veriyor derleyici

 3. Ben herhangi bir problem yaşadığımı hartırlamıyorum. Swing konusu üstünde çok durmadım ancak yayınevi ve ya yazar ile iletişime greçmeyi deneyin muhakkak yardımcı olacaklardır.

 4. Javaya yeni başlayanlar için ilk öneriniz bu kitap mı olur
  birde illk olarak algoritma öğrenmemizi tavsiye ediyorsunuz, bu kitap onuda sağlarmı yoksa başka bir kaynak öneriniz var mı ?

  1. Bu kitap Algoritma öğrenmenize yardımcı olamaz. Algoritma Geliştirme ve Programlamaya Giriş, Fahri Vatansever’in kitabını önerebilirim size.

   1. Peki Algoritma’dan sonra direk bu kitap ile devam edebilir miyiz sizce? Çünki Java’dan önce başka bir prorgramlama dili (daha basit olanlar) bilmeyi şart koşanlar gördüm de 🙂

    1. Öğrenmeye yöntemi kişiye göre değişse de Java öğrenmek için başka bir öğrenilmesi vakit kaybıdır. O dile harcayacağınız zamanı Java diline harcamanız pratik yaparak arttırmanız daha kolay bir yöntem. Ben olsam hiç uğraşmazdım. Direk Java ile başlardım. Kitap temel bilgilerden başlıyor zorlanacağınızı düşünmem. Kendi öğrenme yönteminizi bulmanız gerekmekte aslında.

 5. ben yayıneviyle ilettişime geçmeyi denedim ama yayınevi kitabı biraz unutmuş baksanıza kitabın örnek kod dosyalarını bile sitesinden kaldırmış…
  Ama yinede mesajıma cevap verdiğiniz için sağolun…
  Sorunu da Alfa yayınlarından HERKES iÇİN SWİNG kitabıyla çözdüm…

 6. Sayın Alper Akalın’ a çok teşekkür ederim. Daha önce başka bir yazarın kitabını almıştım ki neredeyse Java ‘dan vazgeçecektim. Ama bu kitap bana Java’ yı öğretmeye başladı.
  Yeni başlayanlara kesinlikle tavsiyedir.

 7. Herkese Merhaba,

  Hangi kitabı almalıyım konusunda benim de bir tavsiyem olacak. Kodelab’ın Yeni Başlayanlar İçin Java 7 adlı kitabını tavisye etmiyorum.

  “Önce anlatmıştık.” “Sonra anlatacağız.”gibi cümleler insanı çok yoruyor. Buna bağlı olarak hatalı ve havada kalan kısımlar var (örneğin “Overloading ve Overriding”).

  Bu yorumu tamamen Türkçe’ye katılan kaynakların kalitesinin artması ümidiyle yazıyorum. Herkesin emeğine saygı gösterilmesi gerektiği gibi öğrenmek isteyen insanların da emeği de boşa gitmemeli.

  Saygılar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir