Servlet

Servlet Yaşam Döngüsü

Servlet Nedir cevabını önceki yazıda aramış ve mantığını anlamıştık. Bu yazıda Servletin derinlerine inmeden önce nasıl çalıştığına bakacağız. Bir Servlet hangi aşamalardan geçerek Yaşam Döngüsü’nü tamamlıyor bakalım.

İster Java Server Pages ile isterseniz de Java Server Faces ile çalışın muhakkak Servlet bilgisine sahip olmamız gerekmektedir. Muhakkak Servlet’lerle karşılacağız arkadaşlar.

Servlet Yaşam Döngüsü

wgfv2rfwgw

Servlet’ler çağırıldığında ilk olarak ne yapıldığından başlayacağız. Yaşam Döngüsü’nden demek istediğim şey bir Servlet çağırıldığından itibaren bellekten silinceye kadar geçen süreçtir. Bu süreç Servlet’in çağırılması ile başlar.

  • Servlet init() methodu çalışır

İlk çalıştırıldığında oluşuturulur. İlgili Servlet belleğe yüklenir ve hafızada saklanmaya başlar. Birden fazla kullanıcı bağlanıp aynı Servlet’i çalıştırabilir.

  • Servlet service() methodu çalışır

Container’dan Servlet’e bir istek geldiğinde çalışır. Tüm işlerin yapıldığı metod’dur. Gelen isteğin cevabını sorunsuz bir şekilde gönderir. Gelen isteğin çeşitleri bulunmaktadır. Bu istek çeşitlerine göre sonraki yazılarda inceleyeceğimiz doGet, doPost, doPut, doDelete metodlarından uygun olanı çağırılır.

  • Servlet destroy () methodu çalışır.

JVM tarafından Servlet sonlandırılır.

DAHA FAZLASI:Servlet

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir