Yazılım Mühendisliği

Spagetti Kod Nedir?

spgtt

Merhaba yazılımcı dostlar. Bugün mis gibi bir spagetti tarifini inceleyeceğiz.  Tarifimiz Spagetti Kod olacak. Spagetti Napoliten’den ve Spagetti’nin çoğu türlerinden oldukça farklı bir durumu bulunmaktadır. Yukarıda ki resimde ki gibi harika gözüken bu gıda yazılımda bir o kadar bizi sıkıntıya düşürmektedir.

Neyse, bugün yazılım standartlarına pek uymayan kod yazımından bahsedeceğim.

Spagetti Kod diye tabir edilen kod yazım şekli adından da ve resimden de  anlaşıldığı üzere “karmaşık”, “düzensiz”,”kuralsız”, “anlaması zor”, “anlatması daha zor” olan yazıma verilen addır.

İşimiz hemen bitsin müşteri hemen “sussun” diye yapılan çabuk programlamalarda sıkça görülen düzensiz kodlama yapısına spagetti kod denmektedir.

Genel olarak Nesneye Dayalı Programlama olmayan yapılardır. Tüm işlemler bir kod sayfasında yapılmaktadır. Yazılımlarımız da bir go to olsun label’ler olsun yazılımınızın Spagetti kod sayılmasına yol açmaktadır. Belirli bir formata göre yazılmaması da bloklar halinde girdilerin ve çıkışların ayrılmaması da kötü kodlama yaptığımız anlamına gelmektedir. Nesneye dayalı olmayan programlama dillerinin hepsinde yazılan kodlar Spagetti kod’dur. Spagetti kod’a yapısal olmayan programlama da denmektedir.

Spagetti kod’dan kimse hoşlanmaz. Hem senden sonraki yazılımcıya hemde ileride kendimize eziyet yapmak istiyorsak orası başka tabi. Yazılım kalitesi ve standardını yakalamak uygulamak için yapılan bu adımlar düzgün okuma, düzgün çalıştırma felsefesine dayanır. Eğer bir şirkette iseniz ekibinizin ve ya proje yöneticisinin belirlediği ve üzerinde anlaştığınız bir yapı olmalıdır.

Spagetti kod ne kadar karmaşık olabilir ki diye merak ediyorsanız sizi buraya alalım. Bu kod yapıları hem geliştiricinin hem de eğer varsa yazılım yöneticisinin önceden bir yazılım dökümantasyonu yapmadığı, belirli bir mimari oluşturmadığı anlamına bile gelebilmektedir.

Yazılım geliştirirken oldukça dikkatli olunmalı yoksa dalga konusu olabilirsiniz. Bu günlerde Facebook’un 2007 yılında kullanılan kaynak kodlarının yayınladığı haberlerini görmüşsünüzdür. Kaynak kodları tam bir facia. Spagetti Kod’lamaya güncel bir örnek teşkil etmekte.

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir