Tanıyalım

Tanıyalım: Edgar Frank Codd

efdcBilişim ve yazılım dünyasının önemli kişilerini tanımaya ve not etmeye devam ediyorum. Tanıyalım kategorisinden diğer kişilere ulaşabilirsiniz.

Edgar Frank Codd, 1923 yılında doğmuş, Pilotluk yapmış, Matematik bölümünü bitirmiş ve daha sonra da Bilgisayar Bilimleri’nde yüksek lisans yapmıştır.

Edgar Frank Codd dünya için en önemli bir konuda katkıda bulunmuştur. Dünya’da ki en önemli şey göreceli bir kavram olsa da bana göre bilgi’dir. Bu bilgileri depolamak için bir veritabanına ihtiyaç duyarız. İşte tam bu noktada devreye Edgar Frank Codd girmektedir.  Edgar Frank Codd İlişkisel Veritabanı Modeli‘ni bulan kişidir. Günümüzde kullanılmakta olan İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemi (RMDBS) temelini de atmıştır.

Edgar Frank Codd, IBM’de çalışırken bu katkıyı sağlamıştır. IBM’in araştırma merkezinde çalışmış ve buluşu ile bu ürünü ticarileştirmek için çaba sarf ederken geç kalmıştır. Edgar Frank Codd, bulduğu modeli temel alarak RMDBS geliştiren Larry Ellison ( Larry Ellison Kimdir? ) IBM’den önce ürünü piyasaya sürerek şu an dünyanın önemli şirketini kurmuştur oda ORACLE’dir.

Ancak IBM’de ürün geliştirilirken kullanılması planlanan ve şu an günümüzde de kullanılan SEQUEL o dönemde geliştirilmiştir. SEQUEL’in ismi yabancı gelmiş olabilir şimdi adı SQL‘dir.

Edgar Frank Codd 2003 yılında aramızdan ayrılmıştır.

 

DAHA FAZLASI:Tanıyalım

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir