GünlüğümStruts

Struts 2 Framework Nedir?

fgjhrhJEE teknolojisinde web teknolojileri gerçekleştirmekte kullanılan bir web framework’üdür. 2000 yılında Craig McClanahan tarafından geliştirilmeye başlanmıştır ve günümüze gelmiştir. Bu framework  MVC mimarisini kullanan bir frameworktür.

Java web teknolojileri için onlarca framework var peki neden Struts hatta Strust 2 derseniz blogumda da anlaşılacağı üzere Java Server Pages üzerine dersler işledik. Struts , Java Server Pages ile uyumlu şekilde çalışmaktadır ve tercihimde Struts oldu. Strus öğrenmeye başladım ve günler ilerledikçe öğrendiklerimi her zaman olduğu gibi Struts 2 Framework Dersleri adı altında paylaşacağım.

Struts’un ilk versiyonları nasıldı neden 2 diye bir ayrım var bir bilgim yok. Maalesef ama kaynaklarda özellikle 2 diye belirtilmesinden dolayı bende Struts 2 olarak adlandıracağım.

Struts 2 nedir? Nelere yardımcı biraz daha incelemeye devam edelim.

Struts açık kaynak olarak geliştirildi. Kaynak kodlarında değişiklik yapıp kendi projelerimizde kullanmamız mümkün olmaktadır.

MVC’yi temel alan Struts’u inceleyelim.

dh6w3hrjr

Struts 2 Dersleri’ni yakında yazmaya başlarken MVC hakkında

View : HTML ve JSP üzerine olacak Java Server Pages Dersleri’nde gördüğümüz konuların dışına fazla çıkılmayacak.

Model: Java Server Pages Dersleri’nde önceden işlediğimiz JavaBeans’ları kullanacağız.

ve tabiki en son olarak bizim öğreneceğimiz Controller’imiz ise Struts. Struts’da action kavramını oldukça fazla yazacağım ileri derslerde önemli bir kavram olduğunu göreceğiz.

Strust’ta bir XML dosyamız ile proje ayarlamalarını yapabileceğiz. Program yazımında hız kazanacağız.  Strust’ta kütüphaneler ekleyerek projemize ek özellikler kazandırmamız mümkün.

Bu kadar önsöz yeter. Diğer dersimizde Struts’u kuracağız ve Merhaba Dünya deyeceğiz.

Bol kod’lu günler.

DAHA FAZLASI:Günlüğüm

İlgini Çekebilir

1 Comment

  1. devamını bekliyoruz 🙂

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir