Tanıyalım

Tanıyalım: Eric Raymond Kimdir

Bilişim Dünyası’nın önemli isimlerini Tanıyalım Kategorisinde tanıtmaya devam ediyorum.

ers

Revolution Os filmini izlediniz mi? Peki Linux tarihinden biraz da olsa haberiniz var mı? Bu saydığım iki maddenin birinde bilgi sahibi iseniz Eric Raymond hakkında biraz fikriniz vardır. Tam adı Eric Steven Raymond olan Eric, Açık kaynak dünyasının önemli isimlerinden birisidir.

Eric Raymond 1957 yılında dünyaya geldi. Bilgisayar programlamaya ilgi duyan Eric açık kaynak dünyasının popüler ve egosu oldukça yüksek bir kişiliğe sahip. Bilişim dünyası ile iç içe olmakla kalmayıp, siyaset ile fikirlerini söylemekten de çekilmemiştir.

Ego’sunun yüksek olduğu benim görüşümdür. Bu fikre neden kapıldığımı söylemek gerekirse Bilişim Dünyası’nda oldukça ses getiren ve tanınmasında oldukça büyük katkısı olan kitabı Katedral ve Pazar’ı okudum. Okumanızı tavsiye ederim bana hak vereceksiniz.

Eric S. Raymond açık kaynak dünyasında savunduğu görüşler bazı kesimlerin tepkisini çekmiştir. Örnek vermek gerekirse;  “GPL’e ihtiyacımız yok. GPL açık kaynak programların zayıf olduğu ve kendini koruyamayacağı düşünülerek hazırlanmıştır. GPL’i kullanarak BSD lisansının ekonomik getirilerinden yararlanamıyor, kendimize zarar veriyoruz” diyerek farklı bir bakış açısı kazandırmıştır.

Açık kaynak hakkında Microsoft, Apple gibi şirketler kendi bünyelerine katmak istediler ama reddetti.

Open Source Initiative’nin başkanlığını yürüten Eric, fetchmail’in yapımında emeği olan kişidir. Unix Programlama Sanatı adlı bir kitabı daha bulunan Eric S. Raymond açık kaynak savunucusu olduğu gibi siyasi ve dini görüşleri ile de ön plana çıkmaktadır.

DAHA FAZLASI:Tanıyalım

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir